Skip to main content
oneblog1two

JINÁ FORMA PŘÍPRAVY

By 01. 03. 2023July 18th, 2023No Comments

BLOG

JINÁ FORMA PŘÍPRAVY

Tým Good Move (Adriana)

1.3. 2023

Určitě jste na našich sociálních sítích zaznamenali projekt s názvem Jiná forma přípravy, kterého jsme součástí. Planeo Cup před pár měsíci oslovil Good Move s prosbou o péči o mladého fotbalistu, a tak se stalo, že náš Olda Chramosta a Ondra (13 let) spolu každý týden začali makat. Celkem šest měsíců obecné pohybové přípravy nad rámec fotbalových tréninků s akcentací na zkvalitnění postury a tři testování vytyčených cílů – na úvod, v půlce a na konci procesu. Celý projekt si můžete připomenout na videu vedle.

Nyní je 3,5 měsíců za námi a spolu s nimi i kontrolní přetestování. Nutno říct, že Ondra makal poctivě a přistoupil k tréninkům zodpovědně, za což mu patří velká pochvala. V tomto článku tak porovnáme a vyhodnotíme první dvě měření. Rádi se s vámi totiž podělíme o (už nyní) velmi zajímavé výsledky!

Stejně jako při úvodním měření jsme sledovaly tyto aspekty – tělesné složení, analýza běhu, explozivní síla, síla svalových skupin dolních končetin a zátěžový test. Pojďte se tedy podívat, jaký pokrok jsme u Ondry zaznamenali.

Tělesné složení:

Ondra nám vyrostl a zároveň nejen, že si zachoval, ale rovnou zvětšil hodnotu body mass indexu (BMI). Přibral na svalech a to 2,6 kg z celkových 3,6 kg nabrané hmoty. Jeho procento tuku navíc od minula kleslo o 5,5 %! Více svalů a beztukové hmoty, méně tuku a celkové přiblížení se atletické kompozici těla je super výsledek.

Analýza běhu:

V úvodním měření byla u Ondry zjištěna mírná asymetrie při dopadu. Po 3,5 měsících práce s Oldou testy ukázaly téměř úplné srovnání dopadové síly levé i pravé dolní končetiny! Ondra od minula také celkově zesílil jak v dopadové, tak odrazové fázi běhu na obou nohách.

Explozivní síla:

Explozivní síla byla testována několika druhy vertikálních odrazů z obou dolních končetin (DK), rozumějte výskoků snožmo. Zajímala nás jak celková síla, potažmo výška výskoku, tak také asymetrie odrazu. Po úvodním testování bylo Ondrovi doporučeno mírné zlepšení explozivity dolních končetin a dynamiky jádra těla. Nyní jsme zaznamenali nárůst síly ve všech druzích odrazu a zvýšení výskoku v rozmezí od 2,5 po 4,5cm! Oldovi s Ondrou se tedy skvěle daří tyto cíle naplňovat.

Co se týká rozdílu odrazu jednotlivých končetin, u koordinačně nejobtížnějšího odrazu byla zjištěna dokonce zvýšená asymetrie, která je spojená i s větším rizikem poranění. Kontrolní testy nám ale už po půlce projektu ukazují snížení asymetrií u VŠECH výskoků téměř na nulu, z čehož máme velkou radost!

Síla extenzorů (natahovačů) a flexorů (ohybačů) kolene:

První měření nám ukázal 18% deficit levého extenzoru kolene (kvadricepsu) a deficit 26 % pravého flexoru kolene (hamstringů). Nutno říct, že hodnota nad 10 % je spojena se zvýšeným rizikem zranění kolene. Ondra měl navíc na pravé noze velký nepoměr mezi těmito svalovými skupinami, což znamenalo další riziko poranění! Po 3,5 měsících s Oldou se Ondrovi podařilo posílit levý kvadriceps a pravý hamstring a „stáhnout“ asymetrie na 13 % u extenze a 22 % u flexe kolene, poměr síly na pravé DK se navíc dostal na hodnotu, která již nepředstavuje riziko zranění! Kluci mají krásně nakročeno!

Síla abduktorů (odtahovačů) a adduktorů (přitahovačů) kyčle:

V úvodu jsme u Ondry naměřili nikterak velké asymetrie a není tedy důležité se jimi zabývat. Ondra nám celkově zesílil, i to jsme čekali. Co je ale zajímavé a stojí za zmínku, je poměrně značné zvýšení síly adduktorů kyčle i přes to, že se v tréninkovém programu téměř netrénovaly, izolovaně dokonce vůbec! To nám poukazuje na fakt, že kvalitnější postura a ideální zapojení všech svalů trupu a kolem pánve samo o sobě zvýší sílu adduktorové skupiny kyčle, která je sportovci, potažmo trenéry často označovaná jako slabá a potřebná posílit.

Zátěžový test:

Pokud už se těšíte na větší objem plic, musíme vás zklamat. To totiž ani nebyl náš cíl, plíce se u mladého kluka nezvětší nijak zásadně. Co nás zajímalo byl jiný parametr, který by měli znát všichni sportovci a trenéři – VO2max. VO2max je jedním z hlavních ukazatelů fyzické zdatnosti. Zvýšení VO2max u Ondry v podstatě znamená, že při nezměněném objemu nadechnutého vzduchu z něj Ondra „posbírá“ více kyslíku a následně transportuje a využije pro své svaly. Lépe okysličené svaly znamenají pozdější nástup únavy a rychlejší regeneraci. I toto zlepšení nás velice těší!

Závěr:

Zhodnocení na závěr, už kontrolní měření ukázalo velmi dobré výsledky a postupné plnění všech předem daných cílů, tedy snížení rizika zranění, symetrizace a posílení DK, zvýšení fyzické zdatnosti a regenerace. Pochvala za odvedenou práci patří Ondrovi i Oldovi! I nadále můžete práci těchto dvou sledovat na sociálních sítích Good Move a Planeo Cupu a my se už nemůžeme dočkat, až se vrátíme s konečnými výsledky a vyhodnocením celého projektu, který nás moc baví!

DATA Z ÚVODNÍHO TESTOVÁNÍ 4.10. ZDE

DATA Z PRŮBĚŽNÉHO TESTOVÁNÍ 14.2. ZDE

Leave a Reply

one × 4 =