BLOG
Tým Good Move (Adriana)
1.3. 2023
Určitě jste na našich sociálních sítích zaznamenali projekt s názvem Jiná forma přípravy, kterého jsme součástí. Planeo Cup před pár měsíci oslovil Good Move s prosbou o péči o mladého fotbalistu, a tak se stalo, že náš Olda Chramosta a Ondra (13 let) spolu každý týden začali makat. Celkem šest měsíců obecné pohybové přípravy nad rámec fotbalových tréninků s akcentací na zkvalitnění postury a tři testování vytyčených cílů – na úvod, v půlce a na konci procesu. Celý projekt si můžete připomenout na videu vedle.
Nyní je 3,5 měsíců za námi a spolu s nimi i kontrolní přetestování. Nutno říct, že Ondra makal poctivě a přistoupil k tréninkům zodpovědně, za což mu patří velká pochvala. V tomto článku tak porovnáme a vyhodnotíme první dvě měření. Rádi se s vámi totiž podělíme o (už nyní) velmi zajímavé výsledky!
Stejně jako při úvodním měření jsme sledovaly tyto aspekty – tělesné složení, analýza běhu, explozivní síla, síla svalových skupin dolních končetin a zátěžový test. Pojďte se tedy podívat, jaký pokrok jsme u Ondry zaznamenali.
Tělesné složení:
Ondra nám vyrostl a zároveň nejen, že si zachoval, ale rovnou zvětšil hodnotu body mass indexu (BMI). Přibral na svalech a to 2,6 kg z celkových 3,6 kg nabrané hmoty. Jeho procento tuku navíc od minula kleslo o 5,5 %! Více svalů a beztukové hmoty, méně tuku a celkové přiblížení se atletické kompozici těla je super výsledek.
Analýza běhu:
V úvodním měření byla u Ondry zjištěna mírná asymetrie při dopadu. Po 3,5 měsících práce s Oldou testy ukázaly téměř úplné srovnání dopadové síly levé i pravé dolní končetiny! Ondra od minula také celkově zesílil jak v dopadové, tak odrazové fázi běhu na obou nohách.
Explozivní síla:
Explozivní síla byla testována několika druhy vertikálních odrazů z obou dolních končetin (DK), rozumějte výskoků snožmo. Zajímala nás jak celková síla, potažmo výška výskoku, tak také asymetrie odrazu. Po úvodním testování bylo Ondrovi doporučeno mírné zlepšení explozivity dolních končetin a dynamiky jádra těla. Nyní jsme zaznamenali nárůst síly ve všech druzích odrazu a zvýšení výskoku v rozmezí od 2,5 po 4,5cm! Oldovi s Ondrou se tedy skvěle daří tyto cíle naplňovat.
Co se týká rozdílu odrazu jednotlivých končetin, u koordinačně nejobtížnějšího odrazu byla zjištěna dokonce zvýšená asymetrie, která je spojená i s větším rizikem poranění. Kontrolní testy nám ale už po půlce projektu ukazují snížení asymetrií u VŠECH výskoků téměř na nulu, z čehož máme velkou radost!
Síla extenzorů (natahovačů) a flexorů (ohybačů) kolene:
První měření nám ukázal 18% deficit levého extenzoru kolene (kvadricepsu) a deficit 26 % pravého flexoru kolene (hamstringů). Nutno říct, že hodnota nad 10 % je spojena se zvýšeným rizikem zranění kolene. Ondra měl navíc na pravé noze velký nepoměr mezi těmito svalovými skupinami, což znamenalo další riziko poranění! Po 3,5 měsících s Oldou se Ondrovi podařilo posílit levý kvadriceps a pravý hamstring a „stáhnout“ asymetrie na 13 % u extenze a 22 % u flexe kolene, poměr síly na pravé DK se navíc dostal na hodnotu, která již nepředstavuje riziko zranění! Kluci mají krásně nakročeno!
Síla abduktorů (odtahovačů) a adduktorů (přitahovačů) kyčle:
V úvodu jsme u Ondry naměřili nikterak velké asymetrie a není tedy důležité se jimi zabývat. Ondra nám celkově zesílil, i to jsme čekali. Co je ale zajímavé a stojí za zmínku, je poměrně značné zvýšení síly adduktorů kyčle i přes to, že se v tréninkovém programu téměř netrénovaly, izolovaně dokonce vůbec! To nám poukazuje na fakt, že kvalitnější postura a ideální zapojení všech svalů trupu a kolem pánve samo o sobě zvýší sílu adduktorové skupiny kyčle, která je sportovci, potažmo trenéry často označovaná jako slabá a potřebná posílit.
Zátěžový test:
Pokud už se těšíte na větší objem plic, musíme vás zklamat. To totiž ani nebyl náš cíl, plíce se u mladého kluka nezvětší nijak zásadně. Co nás zajímalo byl jiný parametr, který by měli znát všichni sportovci a trenéři – VO2max. VO2max je jedním z hlavních ukazatelů fyzické zdatnosti. Zvýšení VO2max u Ondry v podstatě znamená, že při nezměněném objemu nadechnutého vzduchu z něj Ondra „posbírá“ více kyslíku a následně transportuje a využije pro své svaly. Lépe okysličené svaly znamenají pozdější nástup únavy a rychlejší regeneraci. I toto zlepšení nás velice těší!
Závěr:
Zhodnocení na závěr, už kontrolní měření ukázalo velmi dobré výsledky a postupné plnění všech předem daných cílů, tedy snížení rizika zranění, symetrizace a posílení DK, zvýšení fyzické zdatnosti a regenerace. Pochvala za odvedenou práci patří Ondrovi i Oldovi! I nadále můžete práci těchto dvou sledovat na sociálních sítích Good Move a Planeo Cupu a my se už nemůžeme dočkat, až se vrátíme s konečnými výsledky a vyhodnocením celého projektu, který nás moc baví!
DATA Z ÚVODNÍHO TESTOVÁNÍ 4.10. ZDE
DATA Z PRŮBĚŽNÉHO TESTOVÁNÍ 14.2. ZDE